Національно-патріотичне виховання

2019-2020 навчальний рік
Вшановуємо Шевченка
       В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам’яті і з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Для українців такою святинею є натхненник національних ідей, провідник добра, волі, щастя і правди – Тарас Шевченко. Саме завдяки його влучному слову наш народ усвідомив себе як національну єдність. Через віки промовляє до нас слово великого поета, надихає нас, дає нам силу та мужність і нагадує, що ми – українці, що ми є народом.
      Геніальний син українського народу Тарас Шевченко за життя зазнав не лише наруги та знущань, а й великої слави.  Ця непересічна особистість привертала і привертає увагу відомих діячів мистецтва.





      Львівський поет і драматург, лауреат багатьох літературних премій, заслужений діяч мистецтв України Богдан Стельмах написав поему-тетралогію "Тарас", за якою учні 6-10 класів  Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів 10 березня провели літературно-музичне дійство "Учітеся, брати мої" і показали глядачам світ Тарасового дитинства та страдницькі шляхи поетової юності.








 

 
       Свято підготувала вчитель української мови та літератури Метко М.Я.
Учасниками свята стали також випускники школи та батьки.
      Оцінюючи сьогодення, ми повинні частіше оглядатися назад, щоб не забувати дорогу страждань, злигоднів та кривавої боротьби, яку здолали, пам’ятати велич лицарських перемог і  «незлим  тихим словом» згадувати народних пророків, титанів духу, борців за щасливу долю рідної землі, до яких належить Великий Кобзар.
 

Вшанування пам'яті Лесі Українки у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів
      25 лютого у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся урок-мандрівка, приурочений 149 річниці з дня народження Лесі Українки, який підготували учні 7-8 класів під керівництвом учителя української мови та літератури Козубаль-Жарковської І.Ю.




      Свято розпочали учні, які підготували презентації та проєкти  про багатогранну творчу особистість Лесі Українки, про незгасимий вогонь її таланту, про високе поетичне слово, яке написано не розумом, а душею, бо саме там народилося.




      Школярі згадали життєвий і творчий шлях поетеси, декламували вірші Лесі і про Лесю, співали пісні на слова Лесі Українки, провели інсценізацію уривку з твору «Лісова пісня», складали пазли, прислів'я, відгадували фразеологізми.





       Завершився урок спільним виконанням відомої пісні "Десь по світу", яка закликає всіх українців до єднання,  шанобливого ставлення до материнської мови та митців, що взяли собі рідне слово за зброю.



Герої не вмирають!
        З метою увічнення пам'яті Героїв Небесної сотні, вшанування подвигу учасників Революції гідності у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів 21 лютого проведено лінійку-реквієм «Пам’яті Героїв Небесної сотні».
       Лінійку розпочала в.о. директора школи Кизима М.З., яка наголосила, що сьогодні Україна оплакує своїх героїв, а пролита кров зобов’язує кожного усвідомити відповідальність за долю держави, за її майбутнє. Пам'ять зобов’язує нас не забувати подвиг Героїв Небесної сотні.




       Разом із учасником Майдану, вчителем катехизму Мудрим Я.Я. школярі повернулися у ті героїчні події, про які не можна забувати, та патріотів, що віддали своїй країні найцінніше - життя. Віримо, що мужність цих людей яскравим променем вестиме нас уперед, до майбутнього, про яке вони мріяли.











Екскурсія до Львівської Ратуші
    20  лютого учні Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів разом із класним керівником Парубій Н.Р. та педагогом-організатором Мудрим Я.Я. відвідали у Львівській Ратуші фотовиставку «Майдан-2014: люди та події».



      Еспозиція складається з 90 світлин, які описують події гарячої фази Майдану. Роботи належать київському фотографу Володимиру Кліщевському. Автор мав за мету дати відвідувачам фотовиставки можливість згадати події буремного 
2014-го.



       Світлини настільки переконливо передають атмосферу майдану, людську біль і радість, нескореність та прагнення простих українців до свободи та незалежності, що діти не тільки очима побачили це, а й зачепилися серцем.








                                  Акція «Ангели пам'яті»

     Учні молодших класів Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів разом зі своїми вчителями Дудко М.Й.,  Свистович З.І., Чернявською Є. П. та Пальчинською М.Й. долучились до флешмобу "Ангели пам'яті". Вчителі розповіли  учням про події на Майдані, а діти зробили білосніжних Ангеликів.      Устами дітей Ангелики донесли слова молитви і вдячності Героям Небесної Сотні.










Пам'ятай про Крути
        Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі, героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.  Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її.
      Сто два роки  тому, 29 січня 1918 року, біля залізничної станції Крути відбувся бій, під час якого вдесятеро більша армія більшовиків розгромила добровольців – київських студентів та бійців вільного козацтва. Цей бій став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
       У Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулася виховна година «Вони славу здобували України біля Крут», присвячена цим кривавим подіям. Організувала захід для учнів сьомих-десятих класів заступник з виховної роботи Голіш Н.В. 
      Кизима М.З. в.о. директора школи, вчитель історії  розповіла про значення цієї битви в історії України. Про історію Крут школярі переглянули відео «Бій під Крутами».




      Також для учнів школи бібліотекар організувала виставку книг «Згадаймо юність, що горіла в Крутах».
      На завершення виховної години педагог-організатор Мудрий Я.Я. провів з старшокласниками майстер-клас по створенню інформаційного лепбука на тему "Символи боїв під Крутами".

                      
 З  Днем Соборності України
Державне свято День Соборності України учні Верхньобілківської ЗОШ
 І-ІІІ ст. відзначили урочисто та патріотично.
       Всі учасники великої шкільної родини доєдналися до ряду заходів.
Для учнів 1-4 класів  класними керівниками  Чернявською Є.П., Свистович З.І., Пальчинською М.Й., Дудко М. Й. проведено пізнавальні  уроки: «Єднання заради Незалежності»  та години патріотизму «Україна –моя Батьківщина»,  «Державна символіка України», « Діти єднають Україну».





       Учні  старших  класів разом з заступником директора школи  з виховної роботи Голіш Н.В. , педагогом – організатором  Мудрим Я.Я. , вчителем історії Коваль Л.Б., класним керівником  8 класу Козубаль Л.П.  стали учасниками експрес-гри «Я люблю Україну!»,  гри-вікторини «Моя Україна – єдина країна!» з переглядами відео-презентацій про відомих українців,   долучилися до коментованого перегляду  документального  фільму «22 січня далекого 1919 року».






     У шкільній бібліотеці була організована тематична виставка літератури «Тільки в єдності наша сила».
     А щоб підкреслити  значення  свята, школярі одягнулися  у вишивані сорочки. 
     Проте кульмінацією святкування стало проведення флеш-мобу: «Живий ланцюг єднання»,  коли школярі, тримаючи державний прапор ,створили нерозривний,  символічний ланцюг єдності, виконали Гімн України, щоб відчути дух дружби, свободи і гордості за свою державу.




              Екскурсія до Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного
     3 грудня 2019 року учасники гуртка "Джура" Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів  під керівництвом педагога-організатора Мудрого Я.Я. та вчителя Козубаль Л.П. відвідали Академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.


      Ця екскурсія мала за мету формування в учнів високої духовної культури і моральних якостей, почуття патріотизму, вірності військовим традиціям українського народу.
      Для школярів цікавим було ознайомитися з формуванням  майбутніх офіцерів Збройних Сил України.












       Особливі враження отримали школярі у Музеї Академії сухопутних військ, який  представляє історію навчального закладу, а також історію навчальних закладів, які існували раніше на території військового містечка. 

                                             Запали свічку пам'яті.



                                       Голодомор. Україна пам'ятає.

        У  Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів  до Дня пам'яті жертв голодомору  проведено виховну годину – «Пам’ятаймо про минуле», на якій увазі учнів було запропоновано перегляд документальних  відео- та фотоматеріалів, що дали змогу унаочнити жорстокі факти із життя українського народу у 1932-1933 роках.


      В уяві кожного постали жахливі картини знущання над українцями, опухлі і змучені від голоду діти, дорослі, люди похилого віку. Діти переглянули уривки зі спогадів очевидців, у яких йшлося про те як  відбувалася колективізація, вивезення зерна і їжі за кордон.


       Вчитель Голіш Н.В.  розповіла про «закон п’яти колосків». Від озвучених та проілюстрованих фактів у багатьох школярів та учителів на очах з’являлися сльози.

       Цей день пам'яті запам’ятається усім завдяки емоціям суму, жалю і співпереживання.


День Гідності і Свободи у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів

     З нагоди відзначення шостої річниці Дня Гідності та Свободи (21 листопада) у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів було проведено заходи, спрямовані на вшанування патріотизму та мужності людей, які виступили на захист демократичних цінностей, відстояли національні інтереси, європейський вибір нашої держави.  
   19  листопада  2019 року у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів до Дня гідності і свободи учні 8 класу взяли участь у  майстер – класі.





           Школярі під керівництвом спеціаліста Пустомитівського районного центру для дітей сім'ї та молоді Степася Юрія Віталійовича та класного керівника Козубаль Л.П. виготовляли плакат-прапор  України з побажаннями  всім українцям миру, злагоди та любові.





      20 листопада учні 7 класу разом з класним керівником Козубаль-Жарковською І.Ю. та педагогом-організатором Мудрим Я.Я. відвідали меморіал Героям Небесної Сотні у Львові.
      Монумент разташований на пагорбі між вулицями Кривоноса та Замковою.
      Школярі  прийшли, щоб подивитись  на фотографії наших героїв,  на їхні обличчя, помолитися і вклонитися їм до землі. 

               Екскурсія слідами блаженного Климентія Шептицького
        13 листопада 2019 року учні 8 класу Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів з заступником директора з навчально-виховної роботи Голіш Н.В. та класним керівником Козубаль Л.П. відвідали перлину барокової архітектури XVIII століття – Архикатедральний собор Святого Юра. 






Цей храм поєднав у собі кращі здобутки тогочасної архітектури Заходу та Сходу Європи, адже він був збудований як головний храм Української Греко-Католицької Церкви.


        Екскурсовод цікаво і змістовно   провела лекційне заняття з восьмикласниками «Праведник Климентій Шептицький», присвячене 150-річчю з дня народження блаженного мученика за греко-католицьку віру.
        Учні оглянули інтер’єри Собору Святого Юра та побували у крипті храму, де поховані Андрей Шептицький, Йосип Сліпий та інші пастирі греко-католицької церкви. 



Також побачили зовні митрополичі палати, будинки капітули та дзвіницю, в якій знаходиться найдавніший в Україні дзвін.      
 Прогулялися терасою із двораменними сходами, з якої відкривається чудова панорама на центральну частину Львова. Під час екскурсії ми дізналися про історію Святоюрської гори та про життя видатних особистостей пов’язаних із нею. Отець Дмитро благословив учнів та їх наставників Нерукотворним образом Ісуса Христа на міцне здоров'я, гарне навчання та любов до рідної церкви.  


                                      Перегляд фільму "Захар Беркут"

        12 листопада учні  11 класу Верхньобілківської ЗОШ  І-ІІІ ступенів з класним керівником Леськів Н.В. і вчителем української мови та літератури   Козубаль- Жарковською  І.Ю.  побували на історичній драмі  «Захар Беркут» за мотивами повісті  І. Франка. 
Вона розповідає про подвиг невеличкої карпатської громади тухольців, які у 1241 році зіткнулися зі зрадою місцевого боярина Тугара Вовка і навалою монгольського війська під командуванням полководця Бурунди.
          Школярам дуже сподобався фільм. Вражає неперевершена гра акторів, особливими є і чудові краєвиди Карпат. Уся картина пронизана любов'ю до нашої землі, високим почуттям патріотизму.
       Режисеру Ахтему Сеітаблаєву вдалося гарно передати головну ідею повісті Івана Франка, що сила нашої нації у єдності перед ворогом.



                     Свято української писемності та мови

у Верхньобілківській ЗОШ І- ІІІ ст.

         Особлива атмосфера панувала сьогодні в 4 класі. Класна кімната сяяла не тільки дитячими усмішками, а й вишиванками, яскравими висловами про мову.   
         Класний керівник 4 класу Пальчинська М.Й. провела нестандартний урок «Мовний калейдоскоп», присвячений Дню української писемності та мови, який розпочала розповіддю про історію української мови. Впродовж свята лунали пісні і поезії, які доводили, що сила слова безмежна, якщо воно виважене, живе та іскристе.


     Завершальною самобутньою ноткою святкування Дня рідної мови став флешмоб «Рідна мова колискова».

     

  Відзначення Дня української мови та писемності дало змогу учням доторкнутися до джерел духовної культури рідного народу, поглибити знання про витоки писемності та розвиток рідної мови, її правопис; усвідомити необхідність пропагування української мови в суспільстві. 

       Школярі та вчителі Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів долучилися до написання ХІХ  Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності  
"Від бересту – до "цифри"".
       Диктант писали усі охочі і небайдужі до української мови. Кращі роботи  були відправлені для участі у всеукраїнському конкурсі.                                        

                                        
                                      Нескорена нація

       Під час осінніх канікул (1 листопада) учні 7-8 класів разом з педагогом-організатором Мудрим Я.Я. і класним керівником Козубаль-Жарковською І.Ю. відвідали Музей визвольної боротьби України
Відділу Львівського історичного музею.



       У гарній будівлі з вежею де колись розміщувалося Стрілецьке товариство і  "Просвіта", сьогодні тут представлено експонати, які висвітлюють період визвольного руху від кінця ХІХ ст. до незалежності України.
        Школярі  ознайомились з діяльністю молодіжних спортивних організацій "Сокіл" і "Січ", були вражені різноманітною документацією та збройними експонатами часів боротьби і національного формування УСС (1917–1921 роки), міжвоєнного періоду, легіонів "Нахтігаль" і "Роланд".
       Тут також зберігаються документи, пов'язані з проголошенням Акту відновлення Української Державності 1941 р., матеріали про Українську повстанську армію (УПА). Відвідувачів зацікавили підпільні друковані видання УПА, бофони (грошові документи), одяг повстанців.
       Діти побачили, як виглядали зброя, військовий одяг, якими були гроші у різні періоди історії нашого краю.
       Ще у музеї школярі мали змогу роздивитися стенди з матеріалами про сучасну боротьбу українського народу, зокрема фото своїх земляків-білківчан на Майдані Незалежності у Києві.
 


Таємниці древнього Звенигорода
      У жовтні учні Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів разом з вчителями Голіш Н.В., Мудрим Я.Я. та Козубаль Л.П. побували на екскурсії в Музеї історії давньоруського міста Звенигород.



       Музей створений у 1987 р. Дітям сподобалася скульптурна група на території музею: скульптура Літописця, Воїна, Матері-Берегині та Землероба-Відбудовувача міста. Арка з дзвонами символізує об’єднання трьох князівств — Перемиського, Теребовлянського та  Звенигородського.
       На першому поверсі школярі познайомилися з археологічними знахідками. Тут привертає увагу колекція крем’яних знарядь праці, давньоруське бойове спорядження, жіночі прикраси, вироби з кістки. Вразили відвідувачів макети давньоруських храмів та панорама літописного міста Звенигород.

        На другому поверсі музею розміщені виставки та панорама сучасного Звенигорода. Екскурсовод звернула увагу учнів, що гордістю музею  є вітражі, де зображені герб князівства, в’їзна брама міста Звенигород та князь Володимир.
        Школярі, відвідавши Звенигородський історичний музей, відчули себе юними археологами на розкопках древнього міста.

Музей пам’яті українців, закатованих НКВС у стайні

        У жовтні  учні Верхньобілківської  ЗОШ І -ІІІ ст. разом з вчителями Голіш Н.В., Мудрим Я.Я. та  Козубаль Л.П. відвідали  музейно-меморіальний  комплекс   пам’яті закатованих НКВС  у Щирці.   Музей розташований у приміщенні, що колись було стайнею місцевого ксьондза.  В один день, ймовірно, 26 червня 1941 року, у цій стайні співробітники НКВС закатували 28 людей зі Щирця та ближніх сіл. За розповідями очевидців, того дня біля стайні, на господарському дворі НКВС, весь час на холостих обертах працювали два трактори. Гудіння їхніх двигунів не давало почути крики людей.




        Директор Музею Надія  Василівна  Кривченко розповіла, що тіла закатованих знайшли випадково. Коли НКВС спішно покинуло Щирець, хлопці-підлітки хотіли завести до стайні коня, але той запручався й утік. Під час обстеження стайні й було виявлено закопані тіла зі слідами тортур. Школярі побачили у щирецькому Музеї зберігаються не лише предмети, знайдені на місці злочину, а й почули спогади очевидців.
       На подвір’ї Музею є стела пам’яті воїнам ОУН-УПА, споруджена за кошти меценатів.
      Учні побачили  як жили учасники визвольної боротьби, у спеціально викопаній та обладнаній криївці.

      Школярі дізналися про діяльність товариства «Просвіта», про місцевих січових стрільців, а також переглянути експозицію, присвячену ОУН-УПА та репресованому духовенству УГКЦ Щирецької округи. 


"Козацькі забави" у Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів
       У жовтні, в честь свята Покрови, українського козацтва та з  нагоди Дня захисника України, на шкільному майданчику пройшло  спортивно-розважальне свято “Козацькі забави”.

       У заході взяло участь 2 команди: учні 9 та 10 класів. Спортивне свято розпочав вчитель фізичного виховання та Захисту Вітчизни Трель Я.В. такими словами: “Друзі мої, козаки!  Наказую  провести змагання між куренями, щоб підняти бойовий дух і витривалість нашого шкільного козацтва”.
       Учасники змагалися у конкурсах: привітання команд, “поїзд”, стрибки на швидкість, перетягування канату, стрибки у мішках, “хто скоріше вип’є кухоль квасу”, “козацька влучність”.










       Цікаво й радісно було спостерігати, як хлопці показували не тільки фізичну витривалість, а і знання козацьких традицій. Учні нашої школи продемонстрували швидке перевтілення з школярів у козаків, що дає змогу сказати з упевненістю, що доля України в надійних руках.

                                                       Слава героям України
        Кожного року у день Покрови Пресвятої Богородиці, який припадає на 14 жовтня, в Україні відзначається День Захисника України, День  Українського Козацтва та День української повстанської армії (УПА).


 


        У Верхньобілківській ЗОШ І-ІІІ ступенів  в 1-11 класах було проведено свято  «Слава героям України!», метою якого стало формування в учнів розуміння понять «єдність», «цілісність», «незалежність», «герой», «патріот», «захисник», плекання громадянських цінностей, почуття щирої поваги і вдячності до захисників Вітчизни усіх поколінь. На святі в учнів школи побував  батько наших учениць  – воїн АТО: Ребко Ігор Богданович.

        Свято підготувала  керівник патріотичного гуртка «Джура» Чернявська Є.П. спільно з членами учнівського самоврядування  Качмариком Павлом, Мудрим Максимом та Косарем Максимом.

        Учні з усією щирістю дитячої душі бажали захисникам України благополуччя і сил, здоров’я і щастя, мужності, стійкості, витримки. А ще з великою надією висловлювали переконання, що Мир – це Добро, а Добро завжди перемагає зло.
            23 травня, у відзначенні Дня Героїв, взяли участь талановиті учні Верхньобілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Читали вірші Олени Теліги, Дмитра Павличка, власні вірші, присвячені воїнам АТО, виконали танцювальну композицію "Героям слава".
 


          Свято Героїв – це день пам'яті усіх українців, що присвятили своє життя нашій з вами свободі, тих, хто боровся і захищав Україну. У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як Свято Героїв. Воно було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.
        Роздумуючи над складною долею української держави, восьмикласники вшанували пам'ять борців за волю держави, написавши твори на тему "Вічна слава вам, герої України".



Немає коментарів:

Дописати коментар